Почетна

Ковачевски со Рено - Басо: Продолжува поддршката од ЕБОР за Северна Македонија, во фокусот проекти од инфраструктурата и енергетиката

28 Февруари 2022 година - Лондон, Обединето Кралство


Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со заменик-претседателот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи и министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска во Лондон оствари средба со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо, во рамките на Инвестицискиот самит за Западен Балкан.

Undefined

Ковачевски - Кривокапиќ: По НАТО, Северна Македонија и Црна Гора фокусирани на заедничката европска перспектива

28 Февруари 2022 година - Лондон, Обединето Кралство


Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Лондон оствари средба со претседателот на Владата на Република Црна Гора, Здравко Кривокапиќ.

Undefined

Ковачевски - Тегелтија: Северна Македонија и Босна и Херцеговина ќе ја унапредат соработката во економијата и туризмот

28 Февруари 2022 година - Лондон, Обединето Кралство


Премиерот Ковачевски денеска во Лондон оствари средба со претседавачот со Советот на министри на Босна и Херцеговина, Зоран Тегелтија, како дел од билатералните средби во рамките на Инвестицискиот самит за Западен Балкан на Европската банка за обнова и развој.

Undefined

Ковачевски - Вархеји: Почетокот на преговорите за Северна Македонија не смее да чека ни ден повеќе

28 Февруари 2022 година - Лондон, Обединето Кралство


Како дел од работната агенда за учество на Инвестицискиот самит на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Лондон, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се сретна со еврокомесарот за проширување и соседска политика на ЕУ, Оливер Вархеји.

Undefined

Започна Самитот на ЕБОР во Лондон: Северна Македонија е атрактивна дестинација за странските инвеститори

28 Февруари 2022 година - Лондон, Обединето Кралство


Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска се обрати на пленарната сесија на отворањето на Инвестицискиот самит на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон.

Undefined

Pages

Subscribe to RSS - Почетна