Од 121-та седница на Владата: Побарани дополнителни анализи и мерки за масовна вакцинација; Формирана е работна група за преземање на повредените и за достојно пренесување на починатите во сообраќајната несреќа во Бугарија

25 Ноември 2021 година

Од 121-та седница на Владата: Побарани дополнителни анализи и мерки за масовна вакцинација; Формирана е работна група за преземање на повредените и за достојно пренесување на починатите во сообраќајната несреќа во Бугарија; ЕСМ доби одобрување за стартување на ТЕЦ Неготино за обезбедување на недостатоците од струја


Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 121 седница темелно и сеопфатно ги разгледа предложените мерки и препораки на Комисијата за заразни болести за интензивирање на КОВИД-19 вакцинацијата и за зголемување на бројот на вакцинирани граѓани во Северна Македонија.

Undefined

Вицепремиерот Битиќи се сретна со израелската амбасадорка Франкел – Нашите две земји имаат традиционално добри односи, Израел сочуствува со граѓаните на Северна Македонија за трагедијата со автобуската несреќа

24 Ноември 2021 година


Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, се сретна со новоименуваната амбасадорка на Израел, Н.Е. г-а Симона Франкел, на која и честиташе за новата функција и посака во нејзиниот мандат да продолжи да се продлабочува соработката помеѓу Израел и Северна Македонија и да се негуваат веќе воспоставените одлични дипломатски односи.

Undefined

Од 120-тата седница на Владата: Прогласена тридневна жалост поради трагичната сообраќајна несреќа во Бугарија; Одобрена е нова стратешка инвестиција за соларен парк до 300 мегавати вреден 270 милиони евра

24 Ноември 2021 година


Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 120-та седница им оддаде почит на жртвите од трагичната сообраќајна несреќа во Бугарија, изрази сочувство до нивните семејства и донесе одлука да биде прогласена тридневна жалост на територијата на целата држава.

Undefined

Вицепремиерот Битиќи и министерката Шахпаска го отворија првиот Национален центар за поддршка на социјалните претпријатија

19 Ноември 2021 година


На денешното отворање на првиот Национален центар за поддршка на социјалните претпријатија министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, рече дека Центарот ќе овозможи системска поддршка на новите и на постојните социјални претпријатија, бидејќи тие се клучни во  решавање на предизвиците на локално ниво поврзани со сиромаштијата, невработеноста и други социо-економски прашања во врска со интеграцијата на ранливите групи на  граѓани. На сите заинтересирани Националниот центар ќе им овозможи да добијат едукација, советување, обука, како и финансиска поддршка.

Undefined

Вицепремиерот Битиќи на Самитот на „Macedonia 2025“ – Дигитализацијата е потребна за ефикасно и ефективно решавање на проблеми и постигнување на повисоки општествени цели

18 Ноември 2021 година


Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи учествуваше на панелот „Дигитална трансформација: неопходнo нарушување или конкурентска предност“, кој се одржа во рамките на Самитот во организација на „Macedonia 2025“, кадешто дискутираше со амбасадорката на Обединетото Кралство во Република Северна Македонија, Н.Е. Рејчел Галовеј и основачот на организацијата „Emerging Europe“, Ендру Вробел.

Undefined

Pages

Subscribe to Заменик на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори RSS