Почетна

ОДВ Eлектрик објави втора фаза инвестициски циклус во ТИРЗ Струга/Охрид – инвестиција од 4,2 милиони евра и нови 90 вработувања

Германската компанија ОДВ Електрик, која работи во технолошко индустриската развојна зона Струга/Охрид, денеска објави дека започнува со реализација на втората фаза на инвестицијата, односно изградба на нов дополнителен производствен капацитет од 4500 метри квадратни метри, инвестиција од 4,2 милиони евра и нови 90 вработувања.

English

Анѓушев од Прилеп: Фундаментите на индустријализацијата на Македонија се поставени - инвестициите во квалитетно образование се следен чекор

Фундаментите на индустријализација се поставени преку Планот за економски раст и Законот за финансиска поддршка на инвестициите, следува фаза на сузбивање на бирократијата и обучување на кадар соодветно потребен на економијата, порача вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев од Прилеп.

English

Одржана трибина за перспективите на македонската економија:Со членството во ЕУ и НАТО македонската економија забрзано ќе се развива

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска учествуваше на трибината „Перспективите на македонската економија од членството во ЕУ И НАТО“ во организација на Стопанската комора на Македонија којашто се одржа во кругот на фабриката Кромберг и Шуберт во индустриската зона Жабени, општина Битола, и на присуствуваше и заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев.

English

Вицепремиерот Aнѓушев на средба со стопанствениците од штипскиот регион – EУ и НАТО се единствената опција за развој на економијата и раст на стандардот

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев  учествуваше на трибина „Перспективите на македонската економија преку членство во НАТО и ЕУ“, во организација на Стопанската комора на Македонија, што денеска се одржа во Штип.

На трибината претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, иницираше дискусија за прашања врзани за темата, а вицепремиерот зборуваше за предностите и придобивките за економијата со преку евро-атланските интеграции. Тој потенцираше и издвои неколку точки каде што ефектите ќе бидат воочливи.

English

Вицепремиерот Aнѓушев и британскиот министер Данкан потпишаа меморандум за соработка – започнува со изработка стратегија за енергетика за наредните 30 години

Вицепремиерот за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерот задолжен за Европа и Америка во британското министерство за надворешни работи и Комонвелтот Сер Алан Данкан денес го потпишаа меморандумот за соработка во насока на креирање на Стратегијата за енергетика на Република Македонија во наредните 30 години.

English

Pages

Subscribe to RSS - Почетна